Adana Kebap denilince akla ilk gelen Asya kebap sizler için lahmacun tarihini araştırdı. Lahmacuna birçok bölgede Türk Pizzası olarak adlandırılır.

Arapça da kullanılan adı “lahm ü macin”dir, et ve pişirilmiş yoğurulmuş hamur anlamına gelir. Mayasız hamur parçalarından yapılır ve üzerine kıymayla beraber birçok baharat konduğu için pideyi andırır.
Mayalı hamurdan yapılmamasının nedenlerinden biri hamurun daha fazla kalınlaşmasını engellemektir.
Lahmacunun tarihi çok eski zamanlara, babillere kadar dayanır. Doğu kültürüne ait özgü bir yemektir ve yaklaşık olarak 5000 yıllık büyük bir geçmişe sahiptir.
Lahmacuna birçok yerlerde Türk Pizzası olarak adlandırılır. 1960′ lı yıllardan sonra yurdumuzun doğu ve güneydoğu bölgelerinden tüm ülkeye hızlı bir şekilde yayılmış ve büyük bir ilgi görmeye başarmıştır.
Lahmacunun bilinen en lezzetli hali taş fırında harmanlanıp pişirilmiş halidir ancak Kahramanmaraş’ın birçok bölgesinde sacda pişirilir. Taş fırında yoğun ateşte pişirilen lahmacun 2 gün bozulmadan dayanabilir ve bu iki gün süresince kesinlikle kurumaz.
Çukurova da, Adana kebap kültürüyle gelişen Adana’mız aslında birçok yemek kültürüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biride Adana Kebaptır.

Lahmacun hakkında bilinmesi gereken genel kısa bilgiler;

*Lahmacunu ikiye katlayıp birbirine yapışık şekilde buzdolabına koyarak yedi gün boyunca saklayabilirsiniz.

*Lahmacun yemeye başlamadan önce bir kase sıcak çorba içilerek mide yumuşatılabilir.

*Soğanlı olarak yapılan lahmacuna ŞanlıUrfa lahmacunu denir. sarımsaklı olan Gaziantep lahmacunudur.

*Lahmacun kültürü olarak dürüm şekline getirilerek yenilir.

*Lahmacunlar bir ters bir düz olarak üst üste istiflenmelidir

*Lahmacunun yanında genelde içecek ayran ve şalgam suyu içilir.

*Lahmacunun garnitürleri turp, soğan, maydonoz şeklinde olabilir. Domates fazla konmamalı tadını bozar. Yeşillliği de hicbir sekilde abartılmamalı. Çünkü garnitürler lahmacunun tadını bir noktadan sonra değiştirir. Her şey az bir şekilde kararında olmalıdır. Ayrıca yeşillikler asla yağlı olmamalıdır. Bir de roka olmalidir. Rokasız olmaz.

*Lahmacunun bazıları coğu kez yuvarlak bir şekilde olurken bazıları 1,5 büyüklükte elipstik bir şekildedir.

Adana Kebap