14 Ara

Asya Kebap, Adana Ticaret Odası’ndan aldığı izinle ve aşağıda anlatılan kalitede Adana kebap üreterek tüketicilerin beğenisine sunmaktadır.

Adana Kebap

Adana kebap, zırh aracılığıyla kıyılan etlerden yapılan, adana iline özgü bir kebap çeşididir. Adana iline özgü olsa da tüm Türkiye’de lokanta menülerine yerleşmiştir. Adana dışı illerde “Kıyma Kebap” diye de anılır. Coğrafi tescilli olup Adana Ticaret Odası’ndan izinsiz üretilemez.

Adana kebabın başka kebaplardan ayırt edici en belirgin özelliği kullanılan ettir. Kullanılan etler, doğal mekanlarda kendine has floralı yaylalarda yetiştirilen en az bir yaşında erkek kuzulardan elde edilmektedir. Üretim teknikleri ve ustalıkla da ayrıcalıklıdır.Karışımında kırmızı pul biber, tuz ve kuyruk yağı kullanılır. İstenirse mevsiminde minik küpler şeklinde kök biber doğranıp eklenebilir. Elde edilen bu karışım Adana kebabın ana unsurudur. Başka hiçbir baharat kesinlikle eklenmez. Kesinlikle dana etinden yapılmaz.

Hazırlanışı

Kullanılacak etten yağ, sinir, damar ve zarlar ayıklanır. Etler zırhla kıyılır. Elde edilen kıymaya kuyruk yağı kıyılırak eklenir karışım 5 mm kalınlığında, 3 cm eninde ve 90-120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır.

Pişirimi

Adana kebap alevsiz, durgun ve korlu portakal kömüründe pişer. Pişirme sıcaklığı etin rengi kırmızıdan koyu kahverengine dönüşüne kadardır. Pişirirken şişler sık sık çevrilir. Yağlar pide ekmekle alınmalıdır. Aksi takdirde yağlar alevlenerek kebabın kalitesini bozar. Adana Restaurant

Servis Yapılışı

Adana kebap porsiyonu közlenmiş domates ve biber, mevsim salata, yeşillik, sumaklı soğan salatası ve ezme içerir. El yakmayacak sıcaklıkta, kuru, geniş ve yayvan porselen veya metal tabaklara konur. Yağlı, sıcak pide ekmekler parçalanır. Büyük pide parçası, tabak içine kebap altına serilir. Pişen kebaplar ekmekle şişten ayrılarak tabaktaki ekmek üzerine konur. Kebap üzeri yağlı sıcak ekmekle örtülür. Geniş tabağın kenar boşluklarına közlenen domates ve biber konur. En üste yağsız, sıcak ekmekler konur. Yeşillikler ve salatalar ayrı küçük tabaklara konur. Yanında yöresel içecek şalgam veya ayran içilir.

Kontrolü

Adana kebabın burada anlatılanlara uygunluk kontrolü, Adana Ticaret Odası koordinatörlüğünde, Adana Büyükşehir, Yüreğir, Sarıçam, Seyhan ve Çukurova belediyelerinden birer kişi katılımıyla 6 kişilik komisyon tarafından yapılmaktadır. Katılacak 3 kişiyi Adana Ticaret Odası seçer, komisyon başkanı da bunlardan seçilir.

Adana kebabı coğrafi işaret kullanım ve kontrolü de komisyona it olup haksız kullananlara yasal işlemler yapılır. Coğrafi işaret kullanım kontrolü yılda bir yapılır.

Kontrol raporları Adana Ticaret Odası tarafından TPE’ne gönderilir.