Dünyaca ün yapmış olan ve adana deyince herkesin aklına şüphesiz adana kebabı gelmektedir. Adana kebap nerede yenir bilmeyenler için adana kebabı artık dünyanın bir çok ülkesinde yenilebileceği gibi ülkemizde de her bölgede yenilebilecek mekan bulunmaktadır. Adana kebabının kendine özgü tadı ile bir yiyenin bir daha asla o tadı unutamayacağı kaçınılmazdır. Adana kebabı diğer kebap türlerine göre daha farklı yapılmakta olup işi iyi yapan usta mekanlarda yemek gerekmektedir.

Adana kebap nerede yenir diye araştırma yapıyorsanız size adana kebabı yemeniz için mükemmel bir mekan adresi sunmak istiyorum. Bu mekan adana kebabı ile ün yapmış ve aynı zamanda adanalı kebap ustalarının çalıştığı bir mekandır. Adana Restaurant asyakebap.com.tr müşterilerine sunduğu eşsiz kebap sunumları ile harika bir mekan konumunda. Adana kebap nerede yenir diye düşünüyorsanız asyakebap.com.tr uğrak adresiniz olmalı.

 

 Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran özellikleri nelerdir?

 

Adana kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en büyük özelliği kullanıl ettir. Adana kebabı yapmak için erkek koyun eti ve erkek koyunların doğal ortamlarda yetişmiş olması gerekmektedir. Asyakebap.com.tr de müşterilere sunulan adana kebapları tamamen doğal etlerden üretildiği için müşteriler tarafından çok tercih edilmektedir. Bu neden ile adana kebap nerede yenir diye hiç düşünmeden Asya Kebabı seçebilirsiniz.

 

 Adana kebabı nasıl yapılmaktadır?

 

Adana kebabı yapmak için koyundan elde edilen et bir gün dinlendirilerek, dinlendirilen et bıçak yardımı ile kıyma şeklinde parçalanır, içerisin biraz kuyruk yağı ilave edilerek parçalamaya devam edilir. Üzerine binde 3 ile binde 9 Aralığında acı kırmızı pul biber ve tuz eklenerek yoğrulma yapılır. Üzerine kırmızı taze biber, sarımsak, yeşil taze biber doğranarak eklenir. Biraz biber salçası da üzerine eklenerek tekrar yoğrulma yapılır. Daha sonra dinlenen karışıp şişlere dizilerek pişirilerek afiyetle yenir.

Adana Restoranları

LEAVE A REPLY